The University of Southampton
Southampton Law School

Law prizes

During their studies, law students at Southampton compete for a range of prizes, many of which are offered by leading law firms, barristers' chambers, legal publishers, organisations and individuals. Prizes frequently include generous monetary awards or placements with the sponsors, the latter being invaluable opportunities for students to learn more about the realities of life as a lawyer and network with experienced professionals. The Law School is grateful for the support which it receives from our sponsors and partners, which helps us to recognise our most talented and hardworking law students every year.

These are some of the prestigious local and national organisations that sponsor our prizes:

3PB Barristers, Bird & Bird, Campbell Johnston Clark, Clyde & Co, CoffinMew Solicitors, DLA Piper, GardHerbert Smith Freehills, Holman Fenwick Willan, Irwin Mitchell Solicitors, Macfarlanes, Moore Blatch Solicitors, OlswangOxford University Press, Stephenson Harwood, Shoosmiths, Tatham MacinnesThomas Eggar, Thomson Reuters, White & Case

 

2016 Prize winners

Slideshow image
Alex Taylor winner of Winston Churchill Memorial Prize, OUP Prize, Swords Prize, Thomas Eggar Prize, DLA Piper Prize
Slideshow image
Abigail Jackson, School certificate for contribution to the Law School
Slideshow image
Benjy Waxman, joint winner of Bird & Bird Prize for best IP law coursework
Slideshow image
Harry Buhagiar, joint winner of Shoosmiths Gerald Dworkin prize for best performance in IP law exam
Slideshow image
Imogen Tantam, School certificate for contribution to the Law School
Slideshow image
Lauren Nethercleft, winner of Sally Kiff Prize for student displaying most outstanding merit in the study of human rights or closely related fields
Slideshow image
Thalia Styles, joint winner of Irwin Mitchell prize for top performer in Health Care Law
Slideshow image
Wassim Dbouk

First Year

 

Category Sponsor Prize/Award Winner
Best overall consistent academic performance Seymour J Gubb Prize Monetary award Joint winners: Emma Ship, Nicholas Rayner
Herbert Smith Freehills LLP Prize for Top Performing First Year Students Herbert Smith Freehills LLP Open Day Emma Ship, Nicholas
 Rayner, Chun Chan, Elizabeth
 Barrett, Peter Young, Adam Creasey
Award for contribution to the Law School Southampton Law School Certificate Jess Aria Nown, Tianyi Li, Varsha Ramann, Siqi Wan, Panagiota Nektaria Voutsinou, Chengyi Shen, Zicong Zeng, Jiufeng Chang
The Oxford University Press Law Trove Prize for Best Performance in Constitutional and Administrative Law Oxford University Press 12 months digital access to a Law Trove subject collection of choice (Access from Sept 2016) Nicholas Rayner
Best performance in Contract Law Macfarlanes Prize Monetary award and open day Elizabeth Barrett
Best performance in Criminal Law 3PB Prize Monetary award and two week mini-pupillage, and travel expenses

Joint winners: Adam Creasey, Estian Deysel, William Ross Matthews, *Chan Chun
*unable to undertake mini-pupillage

Second year

 

Category Sponsor Prize/Award Winner
Best performance on the accelerated degree programme Southampton Law School Commemorative Salver  Chelsea Cottreau
Best overall consistent academic performance at the end of the second year Southampton Law School Monetary award Abigail Kolawole
Runners-up (3) to the top student in the second year Southampton Law School Monetary award Alexander
 Hill, Lyubomira
 Midelieva, Lauren
 Etherington
Best performance in the second year exams Thomson Reuters Prize Book Vouchers Abigail
 Kolawole
The Fulford Marshalling Scheme  (x2) Lord Justice Fulford (Find out more about the Scheme) One week court marshaling with Lord Justice Fulford and monetary award. Tom Davies, Alex Hill
Best overall contribution in second year Shoosmiths Prize Monetary and 3 day work placement Joint winners: Minh Nguyen, Dan Jackman
Award for contribution to the Law School Southampton Law School Certificate Taiwo Alli, Savannah Ashby, Annette Atanda, Sarah Barber, Immogen Bowers-Brown, James Burgess, Michael Cappa, John Ross Chambers, Man Yi Cheng, Lily Clemence, Inaingo Omoikhefe Dambo, Tom Davies, Rebecca Davies, Dominyka Derbutaite, Emily Louise Dicks, Janice Dmello, Lauren Etherington, Kathryn Everington, Nicky Ghods, Danielle Grew, Alice Hasted, Dan Jackman, Abigail Kolawole, Jo Line, Liibaan Mohamed, Elizabeth Morgan, Priya Morzeria, Minh Nguyen, Claudia Pellegrino, Beatrice Russo, Louise Schiavone, Emma Catherine Shakeshaft, Esme Sheridan, Charissa Tan, Min Hui Tay, Lucie Taylor, Alys Taylor, Kieran Tye, Lara Wills, Ka Yink Wong, Wong Yan Ying, Rabab Zulfukar
Best performance in Land Law Coffin Mew Monetary award Joint winners: Abigail
 Kolawole, Chelsea
 Cottreau
Best performance in Equity and Trusts Moore Blatch Prize Monetary award and vacation work placement Lauren
 Etherington
Best performance in Tort Law White & Case Prize Monetary award and Open Day Joint winners: Abigail
 Kolawole, Alexander
 Hill

Final Year

 

Category Sponsor Prize/Award Winner
Outstanding merit on the LLB by a student who intends to proceed to further academic or professional legal studies. Degree performance must be of sufficiently high merit. Winston Churchill Memorial Prize Monetary award Alex Taylor
Runners-up (3) to the top student in the third year Southampton Law School Monetary award

Adrian Wright, Charlie Welman, Chloe Squibb

Best dissertation Swords Prize Monetary award Alex Taylor
Award for contribution to the Law School Southampton Law School Certificate

Abigail Jackson, Alexander Thomas Clothier, Alexia Yannaros, Amber Athill, Amber Fountain, Angelo Mogan, Anna Leathem, Anna Quigley, Arpan Bhatt, Ben Coffey, Benjy Waxman, Fozia Farooqi, Hannah Cooper, Imogen Tantam, Jack Ross Fraser, Jason Zixiang Yan, Jemima-Susanna Akinola, Joanna Sas, Kaajal Shah, Kira McKane, Laila Mirza, Lara Ali, Lara Bassam, Lauren Stone,Leila Boulden, Lucy Singer, Marc Boh Bin Jing, Michael Cappa, Michael Clarke, Michelle Manyati, Navina Kaur Bagri, Numaira Bahar Parul Choudhary, Olukemi Taiwo, Olukemi Taiwo, Rachel Chapman, Robyn Helen Jones, Robyn Jones, Ryan James West, Sarah Barber, Sarah Deer, Sarah Grace-Barber (nee Pimblett), Thalia Styles, Valeri Dimitrova, Wai Ka Lau, William Farrant

Outstanding performance on undergraduate course OUP Prize Book vouchers  Alex Taylor
Student displaying the most outstanding merit in the study of human rights or closely related fields Sally Kiff Prize Monetary award Lauren Nethercleft
Best performance in Employment Law Stephenson Harwood Prize Monetary award Beritan Gun
Best essay in Maritime Law. (Carriage of Goods by Sea Law, or Admiralty Law) Holman, Fenwick and Willan Prize 2-week work placement Thanasis Liasides
Best performance in Family Law Poulter Prize Monetary award Kainat Fatima
Best performance in IT Law exams DLA Piper One week placement and monetary award Alex Taylor
Best performance in IT Law course work Thomas Eggar Prize Monetary award Alex Taylor
IP Prize Best performance in IP Law Shoosmiths Gerald Dworkin 2 day work placement Joint winners: Adrian Wright, Harry Buhagiar
The best IP Law coursework Bird & Bird Prize Placement Joint winners: Adrian Wright, Benjy Waxman
The top performer in healthcare Law Irwin Mitchell Prize Monetary award Joint winners: Alexia Yannaros, Thalia Styles

Postgraduate-LLM

 

Category Sponsor Prize/Award Winner
Best overall academic performance Southampton Law School Commemorative Salver Marion Diguet
Runner-up (1) to the top student on the LLM Southampton Law School Commemorative Salver Maria Kalothetou
Best overall academic performance on the LLM Maritime Law Clyde & Co Prize Monetary award Marion Diguet
Excellence on the LLM IML Certificate Pierre-Louis Merer, Lars Kempers, Beate Nygaard, Artur Parkhomenko, Panagiota Voutsinou, Sofia Syreloglou, Franzcha Balzer, Tracey Sellors, Yifan Wei, Angela Tsaro-Goteh Aligbe, Maria Kalothetou
Best dissertation Southampton Law School Commemorative Salver Marion Diguet
Award for contribution to the Law School Southampton Law School Certificate Sijia Chen, Yifan Wei, Beate Nygaard, Despoina Kafka, Varsha Ramann, José Tomas Cuevas Errazuriz, Panagiota Voutsinou
LLM Team Challenge Southampton Law School Monetary and certificate Siho Ahn, Erkadan Bian, Michail Boviatsis, Jiufeng Chang, Daniela Elias, Alexandra Kapernarakou, Beate Nygaard, Ittiwat Ratanatanasarn, Jing Ren, Liwan Xu
Best performance in Carriage by Air Beaumont Aviation One month work placement with Clyde & Co. Pierre-Louis Merer
Best performance in Carriage of Goods by Sea Gard Prize Monetary award Jiajia Qiu, Angela Tsaro-Goteh Aligbe, Pierre-Louis Merer, Beate Nygaard
Best combined mark across International Trade Law and Carriage of Goods by Sea Campbell Johnston Clark Prize One week placement, London office Sofia Syreloglou
Best performance in marine insurance law Tatham Macinnes   Tracey Sellors

Useful Downloads

Need the software?PDF Reader
Students

Student testimonials

Read about our students experiences at the Law School

Find out more

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue without changing your settings, we will assume that you are happy to receive cookies on the University of Southampton website.

×